Phaselis Koyu ve Phaselis Plajı

KORSAN KOYU
30 Ocak 2018
EŞEKLİ KOYU
10 Şubat 2018

Phaselis Koyu ve Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti, harika koylara ve plajlara sahip. Kemer yakınlarındaki Tekirova’nın en güzel plajlarından biri burada. 2350 metre yüksekliğindeki Olimpos Dağı’na bakarken yüzmenin keyfini Phaselis plajlarına girince gerçek anlamda anlamıştım. Plajların çevresinde piknik yapılabiliyor. Kentin koyları da dalgasız olunca çevre sakinleri günübirlik olarak belli bir saate kadar burada kalıyor. Hem çocuklarıyla eğlenceli vakit geçiriyor, hem de doğanın ve sakinliğin keyfini çıkarıyor. Phaselis Antik Kenti’nde 3 farklı plaj bulunuyor. Bunlardan biri girişteki plaj. Burası antik kentin Büyük Liman olarak adlandırdığı koy. Kuzey Liman’ın güneyindeki burnun diğer tarafında ise Orta Liman adında küçük bir koy yer alıyor. Burası daha küçük ve bu bölge taşlık bir zemine sahip.

antalya phaselis antik kenti kuzey orta limanPhaselis Antik Kenti’nde Kuzey Liman ve Orta Liman
antalya phaselis antik kenti guney limanPhaselis Antik Kenti’nin Güney Liman olarak bilinen plajı

Phaselis Antik Kenti’nin diğer plajı ise antik kentteki yapıların arasından geçerek ulaşabileceğiniz Güney Liman adındaki koy. Burası Phaselis’in büyük plajı. Phalesis tekne turu ile gelinebilen bir yer olduğundan tekneler Güney Liman’a uğrayarak yüzme molası veriyor misafirlerine. Duş ve tuvaletler bu plaja oldukça yakın. Denizi ise kum.

Phaselis’in denizinde yüzmek çok keyifli. Öyle ki burada daha fazla kalabilmek için gezi planımızı birkaç saat ertelemek durumunda kalmıştık. Kuzeydeki koyların denizi bir anda derinleşmiyor, ama Güney Liman plajı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Denizden çıkınca büyük çam ağaçlarının gölgesini şemsiye olarak kullanıyoruz. Bu ağaçlar 40 derecenin üzerinde bile bizi serinletmeye yetiyor. Ama Phaselis’de çadır konaklama ve kamp imkanının olmadığını belirtelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir